Porady 16 kwietnia 2018

Zasady przechowywania kosmetyków naturalnych i nie tylko

Od czasu do czasu otrzymujemy od Was pytanie w jakich warunkach najlepiej przechowywać kosmetyki? Jaka temperatura sprzyja ich trwałości? Zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek, które z pewnością Wam się przydadzą nie tylko w przypadku pielęgnacji naturalnymi kosmetykami.

Produkty kosmetyczne pielęgnują i upiększają naszą skórę. Każdy kosmetyk powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach, aby mógł zachować swoje pierwotne właściwości. Kosmetyki stosujemy zawsze z zachowaniem higieny osobistej. Dbajmy o właściwą aplikację. Krem w słoiczku można nakładać czystą szpatułką zamiast palca.

W jaki sposób przechowywać kosmetyki?

Produkty kosmetyczne przechowujemy w temperaturze pokojowej (18-25 stopni), z dala od kaloryferów, oświetlenia i działania promieni UV (np. na parapecie). Duża wilgotność też nie sprzyja kosmetykom, szczególnie tym o niewielkim spektrum działania konserwantów. Jeśli w Twojej łazience jest wyczuwalna duża wilgoć lepiej przenieś kosmetyki do pokoju. Kiedy otwieramy opakowanie, na skutek kontaktu kosmetyku ze skórą lub otoczeniem, jest on automatycznie narażony na wpływ szkodliwych mikroorganizmów. Nie ma potrzeby przechowywania kosmetyków (nawet tych naturalnych) w lodówce, jeśli nie jest to wskazane przez producenta.

Jaki jest średni czas używania kosmetyku po otwarciu?

Przez “otwarcie” rozumiemy nie tylko rozpoczęcie używania, ale także otwarcie produktu w celu sprawdzenia konsystencji, zapachu itp. Zapewne często widzicie w drogeriach osoby, które otwierają kosmetyki w celu wyczucia nuty zapachowej lub smarujące sobie ręce balsamem sprawdzając konsystencję. Mikrobiolog widząc takie zachowanie powie, że produkt został już nadkażony.

Możemy przyjąć, że uśredniony okres przydatności po otwarciu np. dla kremów do twarzy w słoiczku wynosi od 3 do 6 miesięcy. Czas ten wydłuża się, kiedy krem jest w tubie lub dozowniku (airless) - to 24 miesiące.

  • Balsamy do ciała powinny nam dobrze służyć od 6 do 12 miesięcy.
  • Tusz do rzęs od 3 do 6 miesięcy. Pamiętajmy, iż wszelkie produkty stosowane w okolicach oka wymagają od nas większej uwagi. Przeterminowany tusz może przysporzyć nam co najmniej zapalenie spojówek.
  • Warto utrzymywać czystość gąbeczek do podkładu oraz pędzli do makijażu, które są często siedliskiem groźnych patogenów.
  • Ciekawym przypadkiem są wszelkie preparaty z filtrem UV. W tym wypadku po zakończeniu lata kosmetyk wyrzucamy. Nie zostawiamy go do następnego sezonu, gdyż spektrum działania filtrów już nie działa. Produkt jest nieskuteczny.

Zimą przy temperaturach poniżej zera zdarza się, że kosmetyki kupowane w sieci są stężone, zamrożone. Oleje gęstnieją, masła i balsamy zbijają się w twardą masę. Co zrobić w sytuacji kiedy zamówiony przez Ciebie np. olej arganowy jest gęsty i mętny? Spokojnie, wystarczy taki kosmetyk odstawić na jakiś czas w temperaturze pokojowej, aby wrócił do pierwotnej konsystencji. Nie ogrzewamy opakowania, nie kładziemy produktów na grzejniku.

Niskie temperatury nie szkodzą kosmetykom (również eko kosmetykom), no chyba, że opakowanie produktu pęknie, wtedy mamy kłopot.
Wszelkie kosmetyki a w szczególności kosmetyki naturalne nie lubią wysokich temperatur, dlatego nie kupujcie produktów kosmetycznych z nagrzanych słońcem budek i kiosków. Jeśli widzicie, że ktoś sprzedaje kosmetyki w pełnym słońcu lepiej zrezygnujcie. Z pewnością nie będą to produkty pełnowartościowe.

AVEBIO radzi:
W przypadku kosmetyków naturalnych, gdzie udział konserwantów jest minimalny nie warto kupować “na zapas”, gdyż termin ważności jest krótszy niż w przypadku produktów tradycyjnych.