Porady 13 listopada 2018

Oczyszczanie twarzy kluczem do zdrowej cery

Podczas kontaktów z klientami często zadajemy podstawowe pytania dotyczące codziennej pielęgnacji, aby doradzić wybór optymalnie najlepszego kosmetyku naturalnego dobranego do potrzeb skóry. Zapytani o najważniejszy element pielęgnacji, czyli oczyszczanie cery odpowiadacie, że przecież najistotniejszy jest dobry krem do twarzy lub olejek do twarzy. Niestety, bez skutecznego i prawidłowego oczyszczania skóry nawet najlepszy bio kosmetyk nie zdziała cudów. Dlaczego? Odpowiadamy poniżej.

Co znajdziesz na swojej skórze po całym dniu?

To właśnie nasza twarz jest odsłonięta praktycznie zawsze, bez względu na porę roku i warunki w jakich przebywamy. Co osiada na skórze? Z pewnością kurz i brud. Skóra produkuje sebum, które ma naturalnie chronić ją przed podrażnieniem, ale jednocześnie w połączeniu z kosmetykami nałożonymi na skórę jest świetną pożywką dla bakterii. Twarz często dotykamy dłońmi, ale nie zawsze nasze ręce są czyste. Jakość powietrza w naszym kraju pozostawia dużo do życzenia, dlatego w okresie jesienno-zimowym z pewnością jakieś substancje osadzają się na skórze.

Skuteczne oczyszczanie - dlaczego jest tak ważne.

Jeśli będziemy oczyszczać skórę po “macoszemu”, to wiele z wyżej wymienionych zanieczyszczeń pozostanie na niej nadal. Najczęściej występujące skutki nieprawidłowego oczyszczania twarzy widoczne na naszej skórze to:

  • zatkane pory
  • niedoskonałości skóry i stany zapalne
  • nadmierna ilość sebum
  • szary, ziemisty koloryt skóry
  • szybko pojawiające się zmarszczki, mimo młodego wieku
  • powstawanie zaskórników
  • utrata gładkości i jędrności skóry
  • podrażnienia i zaczerwienienia

Nieoczyszczona skóra przyciąga wolne rodniki i sprzyja jej degradacji, czyli szybszemu starzeniu się. Skóra traci blask i zdrowy wygląd. Nie przyjmuje składników odżywczych z kosmetyków pielęgnacyjnych. Oznacza to, że jeśli nie oczyszczasz prawidłowo swojej cery to nakładane kosmetyki nigdy nie przyniosą oczekiwanego skutku.

Metody oczyszczania twarzy - wybierz odpowiednią dla siebie.

Obecnie na rynku mamy całą gamę kosmetyków naturalnych stworzonych do oczyszczania cery. Możemy je podzielić na produkty na bazie olejków: olejki do OCM i olejki myjące (hydrofilne) oraz produkty na bazie wody zawierające składniki powierzchniowo czynne typu żele, pianki, emulsje oraz naturalne mydła do twarzy.

Z racji funkcji kosmetyk zmywalny w formie mydła czy żelu ma często pH zasadowe, aby w łatwy i szybki sposób zmyć zanieczyszczenia i resztki kosmetyków ze skóry. Naturalne olejki natomiast świetnie rozpuszczają wszelkie kosmetyki do makijażu na bazie wosków i olejów. Ułatwia to demakijaż i późniejsze umycie twarzy. Kosmetolodzy często polecają oczyszczanie składające się z dwóch etapów: najpierw oczyszczamy skórę przy pomocy olejku lub emulsji, a potem domywamy skórę żelem bądź naturalnym mydłem. Jeśli nie nosisz na co dzień makijażu to Twoje oczyszczanie może ograniczyć się do jednego produktu dobranego do potrzeb Twojej skóry. 

Pamiętaj, nie ma dobrych i złych produktów do mycia twarzy, są tylko nieprawidłowo dobrane. Często zwykłe, naturalne mydło w kostce potrafi poprawić stan naszej skóry w krótkim czasie. Innego oczyszczania wymaga skóra sucha, a innego cera tłusta.

Unikaj produktów zawierających siarczany, gdyż działają agresywnie na skórę. Wybieraj produkty oparte na naturalnych składnikach myjących.

Teraz już wiesz, że oczyszczanie skóry, szczególnie po całym dniu nie ogranicza się tylko do demakijażu. Zdrowa skóra musi być czysta. Jak to sprawdzić? Prosty test wykonasz przecierając twarz wilgotnym płatkiem kosmetycznym. Jeśli nie jest czysty to oznacza, że skóra nie została dokładnie umyta. Etap oczyszczania skóry jest pierwszym krokiem do pięknej cery. Stwórz swój rytuał pielęgnacyjny i ciesz się zdrową cerą.