Porady 19 października 2018

Layering - warstwowe nakładanie kosmetyków

Serum do twarzy, krem, olejek, tonik - to najpopularniejszy zestaw kosmetyków, które codziennie aplikujemy na skórę twarzy. Dobieranie produktów z dobrym składem dostosowanych do potrzeb Twojej cery to podstawa, a co jeśli mimo tego nie uzyskujesz zadowalających efektów? Może należysz do tych osób, które nie znają zasady layeringu, czyli kolejności nakładania warstw kosmetyków. Nie martw się! Poniżej dowiesz się jak skuteczniej korzystać z właściwości produktów kosmetycznych.

Na czym polega zasada poprawnego nakładania kosmetyków na skórę?

Metoda warstwowej pielęgnacji skóry przyszła do nas z Azji, a jej efekty są faktycznie zachwycające. Podstawą layeringu po uprzednim dokładnym oczyszczeniu skóry jest aplikacja w pierwszej kolejności kosmetyków o najlżejszej konsystencji i wysokiej wchłanialności, czyli toniku, esencji, serum do twarzy, a następnie produktów, które pozostawiają warstwę ochronną na skórze, czyli kremu do twarzy i olejku do twarzy.

Przykładowa pielęgnacja krok po kroku:

  1. Dokładny demakijaż i umycie twarzy.
  2. Użycie naturalnego toniku lub hydrolatu - przywracają naturalne pH skórze i odświeżają cerę.
  3. Zaaplikowanie nawilżającej esencji do twarzy.
  4. Czas na serum do twarzy.
  5. Aplikacja kremu do twarzy zatrzyma aktywne składniki z serum w skórze i zapobiegnie ich odparowywaniu i utlenianiu.
  6. Nałożenie kremu pod oczy
  7. 2-3 krople olejku do twarzy zadziałają ochronnie i dodadzą skórze blasku.

Jeśli stawiasz na minimalizm w pielęgnacji, nie musisz “na siłę” stosować wszystkich wymienionych produktów. Ważne, abyś zapamiętała kolejność ich aplikacji. Jeśli natomiast Twoja skóra lubi pielęgnację “na bogato” to po umyciu twarzy możesz zastosować dodatkowo peeling do twarzy, a przed aplikacją serum do twarzy wpleść jeszcze maseczkę do twarzy. Cały plan pielęgnacyjny może uzupełnić krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Jakie produkty stosować w metodzie layeringu?

Najlepiej sięgać po kosmetyki o prostym, naturalnych składzie zawierające składniki aktywne. Użycie wielu produktów zawierających np. sztuczne zapachy może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Jeśli stosujesz kosmetyki zawierające kwasy złuszczające, to zadbaj, aby był to jeden produkt, a nie cała gama, gdyż narazisz swoją cerę na nadmierne podrażnienie i uszkodzenie płaszcza lipidowego skóry. 

Pamiętaj, że skóra zawsze będzie Ci wdzięczna za porcję skutecznego nawilżenia. Szukaj produktów, które w składzie zawierają składniki o udowodnionym i skutecznym działaniu nawilżającym np. kwas hialuronowy, który znajdziesz w esencjach i ambrozjach AVEBIO. Do przemywania twarzy używaj hydrolatów i naturalnych toników, które nie zawierają alkoholu w składzie. Jeśli nie wyobrażasz sobie oczyszczania skóry bez żelu do mycia twarzy to sprawdź, czy produkt zawiera delikatne, roślinne substancje myjące lub po prostu sięgaj po naturalne mydła bez składników zapachowych np. mydło z Aleppo. 

Zasada prawidłowej kolejności nakładania kosmetyków przypomina trochę metodę ubierania się “na cebulkę”. W obydwu przypadkach zaczynamy od lekkich warstw i przechodzimy do bardziej chroniących. Mamy nadzieję, że teraz już nie będziesz miała wątpliwości w jakiej kolejności stosować ulubione kosmetyki.

Olej arganowy Olej arganowy 100% naturalny, kosmetyczny olejek arganowy do twarzy, włosów i ciała
45 zł