Ciekawostki 10 września 2018

Czystek w kosmetyce naturalnej

Czystek jak większość roślin najpierw stał się popularny w medycynie, a później odkryto jego cenne zastosowanie w kosmetyce. Choć u nas stał się znany dopiero kilka lat temu to z jego dobrodziejstw korzystali już Egipcjanie. Ze względu na swoje działanie aromaterapeutyczne był używany podczas wielu rytuałów. Uważano, że czystek otwiera umysł i uwalnia nas od stresu. W medycynie ludowej wchodził w skład maści leczniczych.

Czym jest czystek?

To śródziemnomorski krzew posiadający urocze pięciopłatkowe kwiatki. Czystek charakteryzuje się drzewnym aromatem z nutą miodu. Nam przypomina miodowe nalewki. W kosmetyce naturalnej swoje zastosowanie znalazły zarówno ekstrakt z czystka, jaki i olejek eteryczny i hydrolat.

Do wyprodukowania 1 litra hydrolatu potrzeba około 1 kilograma tej rośliny. Jak każdy naturalny hydrolat pozyskiwany jest w drodze destylacji parą wodną. Dzięki temu ten eko kosmetyk zawiera dużą ilość składników aktywnych i zachowuje wysoką jakość produktu.

Jak działa hydrolat z czystka i jak go stosować?

Najkrócej mówiąc woda z czystka zastępuje tradycyjne toniki do twarzy i służy do codziennego przemywania twarzy. Warto używać go rano po przebudzeniu i po wieczornym demakijażu i oczyszczeniu cery.

Woda z czystka ma  szczególne właściwości do których zaliczamy:

  • oczyszczanie skóry
  • zwężenie rozszerzonych porów skóry
  • działanie ściągające
  • wygładza i ujędrnia skórę
  • łagodzi podrażnienia
  • rozjaśnia drobne przebarwienia
  • działanie przeciwstarzeniowe

Dla kogo odpowiedni jest hydrolat z czystka?

Jeśli Twoja cera wykazuje skłonność do niedoskonałości, jest pozbawiona zdrowego kolorytu, pojawiają się na niej drobne przebarwienia lub podrażnienia to warto włączyć ten naturalny kosmetyk do codziennej pielęgnacji. Ten naturalny tonik także skutecznie wygładza cerę i działa lekko napinająco co z pewnością przekona Panie z cerą dojrzałą.

Pamiętaj, że w pielęgnacji warto stosować zasadę, iż każdy produkt dobieramy do potrzeb skóry a nie do wieku. Jeśli jednak hydrolat z czystka nie powalił Cię na kolana to mamy dla Ciebie kilka innych naturalnych hydrolatów i toników do twarzy.