Czy kosmetyki naturalne mogą uczulić?

Każdy produkt kosmetyczny: naturalny, ekologiczny bądź “tradycyjny” może spowodować indywidualną reakcję uczuleniową. W środowisku, w którym żyjemy wiele substancji może stanowić potencjalny alergen, a co za tym idzie negatywną reakcję organizmu.

Branża kosmetyczna od podszewki, czyli dla kogo tworzy się kosmetyki?

Firmy kosmetyczne tworzą produkty skierowane do ludzi zdrowych, dlatego obwinianie producentów z powodu alergii na dany składnik bądź cały kosmetyk mija się z celem. Surowce kosmetyczne są badane pod względem możliwych reakcji niepożądanych. Firmy przed wprowadzeniem kosmetyku do sprzedaży wykonują badania, które dają odpowiedź czy kosmetyk jest bezpieczny i czy można go wprowadzić do obrotu. Dotyczy to jednak osób zdrowych.

Kosmetyki naturalne podlegają takim samym uregulowaniom prawnym jak wszystkie inne kosmetyki dostępne na rynku.
Dla osób ze skórą z uszkodzeniami lub zmianami chorobowymi przeznaczone są produkty medyczne (farmaceutyki), których zadaniem jest nie tyle pielęgnacja, ale leczenie lub łagodzenie zmian skórnych.

Składniki pochodzenie roślinnego mogą powodować reakcje uczuleniowe. Zależy to od tzw. osobniczej reakcji na daną roślinę lub jej składniki i stężenie. Z reguły wystarczy przerwać kontakt z substancją potencjalnie uczulającą. Wokół nas jest mnóstwo osób zmagających się z alergią wziewną na pyłki roślin lub z alergią pokarmową np. na laktozę.

Czy to oznacza, że producenci mają zrezygnować z tych surowców i produktów? Pylą rośliny naturalnie występujące w przyrodzie, czy to oznacza, że mamy wyciąć np. topole? Nie.

Czym jest alergia?

To nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na obecne w środowisku obce substancje. Alergenem może być każda substancja (z reguły jest to białko lub substancja wchodząca w reakcję z białkiem). W Polsce około 15 milionów osób cierpi na różnego rodzaju alergie, głównie to mieszkańcy miast.

Czy to jeszcze podrażnienie czy już alergia?

Podrażnienie, najczęściej objawiające się rumieniem i przekrwieniem często mylone jest z chorobą alergiczną. Po odstawieniu kosmetyku mija szybko. Podrażnienie może być spowodowane wyższym stężeniem jakiegoś składnika w kosmetyku lub nieprawidłowym stosowaniem produktu. Intensywne tarcie, nadmierne rozciąganie powodują często mikrouszkodzenia skóry. Alergia skórna (kontaktowa) objawia się nieustającą pokrzywką lub wypryskiem kontaktowym. Skóra może się również łuszczyć. Zmiany utrzymują się nawet po odstawieniu potencjalnego alergenu.  Jest to oznaką, iż nasz organizm nie reaguje prawidłowo przy kontakcie z alergenem. Niestety, nie dla każdego z nas natura jest przyjazna.

Co robić?

Jeśli wiesz na jakie składniki jesteś uczulona czytaj zawsze etykiety kosmetyków przed zakupem. Jeśli tylko podejrzewasz, że niektóre kosmetyki Cię uczulają zabierz produkty do lekarza alergologa, który przeprowadzi odpowiednie testy. Dzięki temu zweryfikujesz swoje obawy. W AVEBIO wyznajemy zasadę transparentnych składów, dlatego w opisie każdego produktu znajdziesz także dokładny skład. W razie wątpliwości skontaktuj się nami. Chętnie dzielimy się wiedzą, ale nie oczekuj od nas porad medycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl